Zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji, od 30 czerwca 2018 r. na terenie całej Polski, działa Polska Strefa Inwestycji. Z pomocy publicznej mogą korzystać przedsiębiorcy z terenu całego kraju, a nie tylko z obszarów objętych granicami stref. 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, która w dużej mierze związana jest ze zmianą mapy pomocy regionalnej.
Rodzaj wsparcia
Wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji. Ulga podatkowa stanowi regionalną pomoc inwestycyjną. Wysokość procentowa pomocy publicznej (czyli intensywność pomocy) zależy od wielkości przedsiębiorcy i wybranej lokalizacji.
Jaka jest wysokość wsparcia?
Wysokość pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT ustala się na podstawie mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027 (stanowiącą % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną):
Wsparcie dla średnich i małych/mikro przedsiębiorstw zwiększa się o odpowiednio 10 i 20 punktów procentowych. Dla Województwa Lubelskiego maksymalna wysokość wsparcia wynosi 70 % (dla małych firm i mikro), 60 % (dla średnich firm) oraz 50 % (dla dużych firm).
Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący nową inwestycję.
Na jak długo przyznawane jest zwolnienie podatkowe?
Okres, na który wydawana jest decyzja o wsparciu, zależy od intensywności pomocy publicznej dla danego obszaru. Czas na wykorzystanie pomocy publicznej jest taki sam dla wszystkich firm, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz wielkość firmy. Decyzję o wsparciu wydaje się na czas określony, nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 15 lat. Okres zwolnienia liczony jest od dnia otrzymania decyzji o wsparciu i wynosi odpowiednio:
Jakie są kryteria otrzymania pomocy publicznej?
Decyzję o wsparciu wydaje się z tytułu realizacji nowej inwestycji, spełniającej określone kryteria ilościowe i jakościowe. Kryteria ilościowe (minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych) są uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie, w którym inwestycja będzie realizowana (im wyższa stopa bezrobocia, tym niższy pułap wymaganej wysokości kosztów) oraz od wielkości przedsiębiorstwa. Preferencje zostały przyznane również przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową oraz w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.
Formularz wniosku >>>
Link do strony Agencji Rozwoju Przemysłu >>>
Szczegółowe informacje na temat Polskiej Strefy Inwestycji znajdą Państwo pod adresem:
www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/Polska_Strefa_Inwestycji
www.biznes.gov.pl/pl/polska-strefa-inwestycji